Geçmiş Yıllar

İçeriğimizi paylaşabilirsiniz.
Pin It

Riyazü’s- Salihin Ezberleme Yarışmaları’nın temeli, 2007 yılından beri yapmaya devam ettiğimiz Aziz Mahmud Hüdayi Vakfıyla bağlantılı Kız Kur’an Kursları arası düzenlenen “99 Hadis-i Şerif Yarışmaları” yla atılmış oldu diyebiliriz. 2-3 senede bir değişen, ‘Riyazü’s-Salihin’ ve ‘Hadislerle İslam’ isimli hadis kitaplarından hazırlanmış “99 Hadis Kitapçıkları” etrafında devam eden yarışmalara her sene gerek İstanbul’dan gerek Anadolu’dan 15 ila 20 arası kurs katılım sağladı. Kurs birincilerinin katıldığı bu yarışmalarda son derece muazzam, heyecan verici ve maneviyatlı anlar yaşandı. Gerek kurs içi yapılan yarışmalar gerekse final yarışmalarının etraflarına yaydıkları ruhaniyet ve feyz, bir kere yarışmaya katılan yarışmacıların bu muhabbetle tekrar tekrar katılmak istemeleri bizi 10 yılın sonunda böyle bir adımın atılmasına yönlendirdi.

Bu vesileyle hadis-i şeriflerin unutulduğu veya kasıtlı olarak yanlış yansıtıldığı bu yıllarda, zehre karşı panzehir olsun diye, hadis-i şeriflere muhabbetli ve hıfz kabiliyetine sahip hanımları “Riyazü’s-Salihin Hafızlığı”na yönlendirecek bu yarışmaları başlatmış olduk.

Daha detaylı bilgi için Şebnem Dergisi’ne vermiş olduğumuz röportajın linki aşağıda bulunmaktadır.

7. Uluslararası Hadis Yarışması

riyazussalihinyarismalari profile pic

(@riyazussalihinyarismalari)

Biz, Kur’ân-ı Kerîm’i hadîs-i şerifler rehberliğinde anlamayı ve yaşamayı hedefleyen, bu sebeple Hüdâyî Vakfı Kız Kur’an Kursları arasında yapılan Hadîs-i Şerîf Ezberleme yarışmalarını “Riy’azu’s-Sâlihîn Ezberleme Yarışması” formatında yaygınlaştırmaya gayret eden bir topluluğuz.